www.tc101.cz
Čerpací stanice |  Montážní dílny |  Stanice měření emisí |  STK |  Autobazar | Dotazy
 
Ceny PHM

Ceny v ČR - 7. týden
LPG 14.51
Benzín 30.06
Nafta 30.94

  Ceny v zahraničí
Poptávka LPG přestavby
Zadat přestavbu
Vše o LPG
  Hlavní strana
  Výhody LPG
  •  Výhody členství
  •  O klubu
  •  Přihláška
  •  Stanovy klubu
  Nová auta s LPG
  Fotogalerie
  Zkušenosti s LPG
  Napsali o LPG
  Archiv zpráv
  Zajímavosti
 
Prodej LPG doplňků
-LPG obchod

 
Analytik: Benzin bude za 40 korun. Je jen otázka kdy

Čeští motoristé nemají příliš růžové vyhlídky na prázdniny. Drahá ropa zřejmě požene ceny pohonných hmot strmě vzhůru. Podle analytika společnosti Colosseum Štěpána Pírka je pravděpodobné, že litr benzinu bude stát 40 korun. "Je to reálné, ale je otázka kdy" uvedl v on-line rozhovoru.

To, že se ceny pohonných hmot u jednotlivých čerpacích stanic liší třeba až o pět korun, není podle Pírka nic neobvyklého. "Ceny jiných výrobků se také výrazně liší. Vše záleží na konkurenci," řekl. Drahá ropa ale nezvýší jen ceny benzinu a nafty. Zasáhne i alternativní pohonné hmoty, jako je například LPG. "Alternativní pohonné hmoty jsou spjaté s cenou benzinu i nafty, jde o blízké substituty. Dokonce i ceny různých zemědělských komodit jsou s ropou v posledních letech svázány," vysvětlil Pírko. Podle jeho slov se nedá předpokládat, že by vláda kvůli zmírnění zdražování snížila spotřební daň. "Inflace státům vyhovuje, protože jsou v pozici obrovských chronických dlužníků. To je fenomén, který začal až ve 20. století, a od té doby máme deficity a dluhy veřejných financí a ‚shodou okolností‘ neustálou inflaci. Chytře vymyšlené řešení, jak obrat lidi," míní Pírko.

Ropa se bude obchodovat v eurech
Euro by se v budoucnu mohlo stát hlavní měnou používanou při obchodování s ropou. Některé země ho už používají místo dolaru. Podle Pírka to ale není otázka nejbližší budoucnosti, alespoň ne následujících dvou let. Přesto je to reálné. "Dolar ztrácí dominantní roli v obchodování (nejen) s ropou, ale jde o velmi pozvolný jev," řekl. Ceny ropy ženou nahoru zčásti spekulativní nákupy obchodníků s komoditami. Největší díl na tom ale má velká poptávka ve světe, který už se bez ropy neobejde. "Investoři a spekulanti pouze problém zhoršují, přilévají olej do ohně. Oheň však nezaložili. Ten vznikl díky vytvoření závislosti spotřebitelů a ekonomik na ropě, která byla po desetiletí velmi levná. Nyní, když je drahá, si nikdo nechce odvyknout," řekl Pírko.

Pohonné hmoty několik týdnů drahé ropě odolávaly. Od minulého týdne ale začaly stoupat, i když se dá prozatím mluvit jen o haléřovém zdražování. Když ale bude takovým tempem růst pokračovat, budou řidiči u českých čerpacích stanic v létě tankovat benzin za 34 korun za litr, naftu ještě o korunu dráž. Na podzim by se mohly ceny dokonce přiblížit čtyřicetikorunové hranici. Důvod? Ani silná česká měna už nestačí na strmě rostoucí ceny ropy, které včera poprvé přesáhly 126,40 dolaru za barel. Podle investiční banky Goldman Sachs ceny ropy ještě porostou. Dostat by se mohly na hranici 150 až 200 dolarů za barel. Ekonomové z Wall Street naopak tvrdí, že ceny ropy budou opět klesat.

Štěpán Pírko
Je vedoucím oddělení Asset Management společnosti Colosseum, a. s.
Finančními trhy se zabývá od roku 1993 (akcie) a derivátovými trhy od roku 1997. Od roku 1998 denně provádí analýzy pro společnost Colosseum.
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor finance. Je držitelem mezinárodní makléřské licence Series 3 pro obchodování s deriváty, udělované americkou National Futures Association (NFA), a licence ČNB.
Od roku 1998 pravidelně publikuje komentáře a odborné články v médiích. Přednáší na seminářích pro veřejnost, klienty a zaměstnance společnosti.

(mr)
Zdroj: iDNES.cz

 
Anketa
Měli byste zájem o aplikaci pro chytré telefony s vyhledáváním čerp. stanic LPG v ČR, případně i v zahraničí?

  (22 %)
(72 %)
(6 %)


Celkem 4196 hlasů
 
Nové vozy s LPG a zárukou

      Dacia
      Fiat
      Hyundai
      Kia
      Mercedes
      Opel
      Renault
      Subaru
      Škoda
Spolupracující firmy

  Dodavatelé LPG
-
 
PrimagasFlaga
TomegasKralupol
Hunsgas 
  
Čerpací stanice LPG
od Bonett.cz


  Montážní dílny LPG

www.tc101.cz
  

  Stanice měření emisí


Dekra
  

Vstup pro firmy

  Stanice měření emisí

  Stanice technické kontroly

  Čerpací stanice

Pocidadlo Web4U.cz


 © www.lpg.cz 2007
 Komerční použití informací z těchto  stránek pouze se souhlasem  provozovatele těchto stránek.

 

© 2004 Fin